STATUT
STRANKE ZA ZADAR!
I. TEMELJNE ODREDBE, NAČELA I CILJEVI
Članak 1.
Stranka Za Zadar! (u daljnjem tekstu „Stranka“) je politička stranka koja djeluje radi ostvarenja i oživotvorenja političkih načela i ciljeva sadržanih u Programu, a bez, u našem društvu uobičajenih lijevodesnih ili desnolijevih podjela, uz opće odrednice pomirenja, opraštanja, zajedništva, tolerancije, poštovanja, uvažavanja, suradnje, odgovornosti, etičnosti, otvorenosti, transparentnosti na svim razinama, humanosti, stvaralaštva, samopregalaštva i ljubavi za grad Zadar i domovinu nam Hrvatsku.
Nadalje, Stranka promiče zaštitu ljudskog dostojanstva od začeća pa sve do prirodne smrti, promiče općeljudske vrijednosti, ravnopravnost spolova, brigu o djeci i mladima, brigu o starima i nemoćnima, tjelesnim invalidima, socijalno ugroženima i bolesnima, zaštitu prirode, biljnog i životinjskog svijeta, mora i života u moru, kulture i kulturnih vrijednosti, razvoj gospodarstva, obrtništva, poljoprivrede, školstva, znanosti i sporta, a sve sa ciljem boljeg, ljepšeg i pravičnijeg života i rada građana u Gradu Zadru i u Republici Hrvatskoj.
U ostvarivanju svojih ciljeva Stranka se vodi se načelima demokratičnosti, etičnosti, moralnosti, poštenja i humanosti, a svoje djelovanje ostvaruje u skladu s Ustavom, zakonom i zakonskim aktima i propisima.
Temeljni cilj stranke je da se u ovom Gradu i u ovoj Državi radi drugačije: poštenije, moralnije i odgovornije uz punu transparentnost i da svaki stanovnik ove zemlje ima jednaku šansu ostvariti svoje pune općeljudske, stručne, intelektualne i ine potencijale, te da svatko ima, tj. ostvari ili dobije ono što mu je potrebno za dostojanstven život.
Radi ostvarenja ovih ciljeva težimo i nastojat ćemo obnašati tzv. „vlast“ u Gradu Zadru i Županiji zadarskoj, a zapravo služiti građanima i gradu, odnosno svim stanovnicima Županije zadarske i Republike Hrvatske.
2. NAZIV, SJEDIŠTE, ZASTUPANJE I PODRUČJE DJELOVANJA
Članak 2.
Naziv stranke je Za Zadar!.
Skraćeni naziv je ZZ!.
Sjedište stranke je u Zadru.
Stranka Za Zadar! je pravna osoba. U pravnom prometu može koristiti puno ime ili skraćenicu.
Članak 3.
Stranku ravnopravno predstavljaju i zastupaju 3 (tri) koordinatora-supredsjednika.
Članak 4.
Stranka Za Zadar! djeluje na području Grada Zadra i Zadarske Županije, na području cijele Republike Hrvatske, te u inozemstvu u skladu s pravnim poretkom Republike Hrvatske i pravnim poretcima dotičnih država, te u skladu sa Statutom i ev. posebnim Pravilnikom.
3.STRANAČKA OBILJEŽJA
Članak 5.
Stranka Za Zadar! ima znak koji se sastoji od skiciranog jednog od simbola grada Zadra crkve Svetoga Donata s, na njemu, ukoso od lijevo i dolje prema desno gore ispisanim riječima Za Zadar! u dva reda, svaka riječ u jednome redu, gdje su slova Z većega fonta a ostala slova manjega fonta se nalaze unutar desnoga donjega zazora slova Z.
Stranka Za Zadar! ima pečat okruglog oblika promjera xx cm koji je istovjetan znaku Za Zadar!.
3. UPRAVNA TIJELA STRANKE I STRUČNO-POLITIČKE SLUŽBE
Članak 6.
(1) Upravna tijela stranke su:
– Skupština
– Sabor Stranke
– predsjedništvo
– tri koordinatora-supredsjednika
(2) Sabor i predsjedništvo stranke mogu za poslove iz svoje nadležnosti osnovati radna tijela koja imaju savjetodavnu nadležnost ili nadležnost obavljanja pojedinih političkih zadaća, tehničkih ili stručnih poslova. U odluci o osnivanju radnog tijela pobliže se uređuje njegova zadaća i nadležnost, sukladno ovome Statutu.
(3) Stranka radi uspješnog političkog djelovanja i obavljanja poslova vezanih za političku djelatnost ima tajništvo ustrojeno kao stručnu službu te, po potrebi, druge stručne službe. 8
(4) U tajništvu djeluju dvije tajnice ili dva tajnika Stranke. Tajnice ili tajnike imenuje Predsjedništvo na prijedlog jednog ili više supredsjednika-koordinatora Stranke. Prava i obaveze tajnica/tajnika mogu se pobliže urediti pravilnikom kojeg donosi predsjedništvo Stranke.
Članak 7.
Sabor Stranke
(1) Sabor Stranke (dalje: Sabor) je najviše političko i upravno tijelo Stranke s mandatom od četiri godine.
(2) Sabor ima 51 izabranog člana.
(3) Po položaju, članovi Sabora su i supredsjednici-koordinatori, članovi Predsjedništva, tajnice/tajnici, zastupnici u Hrvatskom saboru, članovi Vlade, župani i članovi Europskog parlamenta iz redova Stranke.
(4) Članove Sabora iz stavka 2. biraju svi članovi Stranke na općim izborima.
Izbori se održavaju najkasnije 30 dana prije isteka mandata tekućeg saziva Sabora Stranke.
Sabor može odlučiti o ranijem raspuštanju i provođenju izbora. Izbornim pravilima koje donosi Sabor utvrđuje se način izbora koji osigurava da u Saboru budu na odgovarajući način zastupljeni sva područja i mjesta županije.
(5) Prije izbora provodi se kandidacijski postupak u kojemu kandidate za Sabor predlažu predsjedništvo i lokalne organizacije Stranke. Svaki član može se kandidirati uz potpise podrške najmanje 20 članova. Za članove Sabora izabrani su oni kandidati koji dobiju najviše glasova, te oni članovi koji su izabrani temeljem pravila o zastupljenosti svih regija/županija i Grada Zagreba. (6) Izbornim pravilima utvrđuje se način provođenja izbora. Izbori se mogu provesti osobnim glasovanjem, pisanim putem ili internetom. Glavni tajnik odgovoran je za urednu provedbu glasovanja i njegovu tajnost. (7) U slučaju da članu Sabora Stranke prestane mandat zbog stegovne mjere, ostavke, smrti ili drugog razloga, Sabor može u svoje članstvo kooptirati novog člana. Kooptirati se mogu i pojedini novoizabrani dužnosnici iz redova stranke koji obavljaju značajne dužnosti na državnoj ili lokalnoj razini. Ne može se kooptirati više od 1/3 članova Sabora u jednom sazivu Sabora.
Članak 8.
Nadležnost Sabora
(1) Sabor: – bira i razrješuje dužnosti predsjednika Sabora;
– donosi Statut, pravilnike i druge opće akte kad je to predviđeno ovim Statutom; – utvrđuje politiku stranke;
– usvaja program Stranke i izborni program,
– bira i razrješuje dužnosti zamjenika predsjednika i potpredsjednike te članove predsjedništva Stranke;
– bira i razrješuje dužnosti predsjednika i članove Odbora za statut i pravna pitanja; – bira i razrješuje dužnosti predsjednika i članove Nadzornog odbora; – donosi odluku o predizbornim i poslijeizbornim koalicijama;
– temeljem predizbora utvrđuje kandidate i liste na izborima za Hrvatski sabor i Europski parlament te kandidata za predsjednicu ili predsjednika Republike – donosi poslovnik o svome radu;
– obavlja druge poslove predviđene ovim Statutom. 9
(2) Sabor se sastaje u pravilu najmanje jednom u četiri mjeseca na sjednici koju saziva predsjednik Sabora Stranke, ako ovim Statutom nije određeno drukčije.
(3) Sabor može odlučivati ako mu je nazočno najmanje natpolovična većina ukupnog broja svojih članova. Sabor odluke donosi većinom glasova nazočnih, ali ne s manje od 20 glasova, ako ovim Statutom nije određeno drukčije.
(4) U radu Sabora, bez prava glasa, mogu sudjelovati i od supredsjednika-koordinatora ili Predsjedništva pozvani gosti.
(5) Pojedine hitne odluke Sabor može, sukladno svome poslovniku, donijeti izjašnjavanjem pisanim ili elektroničkim putem. O tako obavljenom glasovanju sačinjava se zapisnik kojeg ovjeravaju predsjednik Sabora i glavni tajnik Stranke.
Članak 9.
Supredsjednici -koordinatori
(1) Koordinatore-supredsjednike stranke biraju svi članovi stranke na općim izborima.
(2) Kandidate za Koordinatore-supredsjednike može predložiti bilo koji član Predsjedništva ili Sabora Stranke ili najmanje 50 članova Stranke.
(3) Izabrani su oni kandidati koji dobije natpolovičnu većinu onih članova koji su glasovali.
(4) Ako nijedan kandidat ne dobije natpolovičnu većinu izbori se ponavljaju za dva tjedna, kada se mogu predlagati i novi kandidati za koordinatore-supredsjednike
(5) Mandat Koordinatora-supredsjednika traje četiri godine i može se ponoviti najviše jednom. Za svoj rad koordinatori-supredsjednici odgovaraju Saboru.
(6) Osim u drugim slučajevima predviđenim ovim Statutom, Koordinatorima-supredsjednicima prestaje mandat opozivom ako mu/im Sabor, na prijedlog Predsjedništva ili Sabora, dvotrećinskom većinom svih članova Sabora izglasa nepovjerenje.
Članak 10.
Nadležnost koordinatora-supredsjednika
(1) Koordinatori-supredsjednici Stranke predstavljaju i zastupaju Stranku, rukovode njenim radom te koordiniraju ukupni rad Stranke, sukladno Statutu.
(2) U okviru svojih nadležnosti, predsjednik, uz ostale poslove predviđene ovim Statutom: – osigurava izvršenje odluka predsjedništva i Sabora Stranke, – provodi utvrđenu politiku Stranke, – predlaže izbore ili imenovanja glavnog i političkog tajnika te osoba koje obavljaju tehničke, administrativne i stručne poslove, – saziva i vodi sjednice Predsjedništva, – podnosi Saboru izvješće o radu Stranke, – u slučaju posebno važnih odluka ili poremećaja u radu Stranke, saziva sjednicu Sabora, – podnosi nadležnim državnim tijelima listu kandidata za parlamentarne, lokalne i europske izbore te kandidate Stranke za druge javne funkcije, sukladno provedenim unutarstranačkim izborima kad je općim aktima Stranke predviđeno provođenje takvih izbora, te – obavlja druge poslove u skladu sa Statutom.
Članak 11.
Predsjedništvo Stranke
(1) Predsjedništvo je izvršno-političko i upravno tijelo Stranke koje čini trinaest članova: Koordinatori-supredsjednici, te osam izabranih članova predsjedništva.
(2) Članove predsjedništva bira Sabor tajnim glasovanjem na četiri godine. Kandidata za člana predsjedništva mogu predložiti Koordinatori-supredsjednici Stranke, ili najmanje 30 članova Stranke.
(3) Sjednice predsjedništva saziva jedan od Koordinatora-supredsjednika Stranke i rukovodi njegovim radom. Sjednice se održavaju prema potrebi, u pravilu, najmanje jednom u dva mjeseca. Predsjedništvo može odlučivati ako je nazočno najmanje sedam članova, a odluka se smatra donesenom ako je najmanje toliki broj članova predsjedništva glasovao za odluku.
(4) U slučaju da nekom članu predsjedništva prestane mandat zbog ostavke, smrti, stegovne mjere, opoziva ili iz drugog razloga, predsjedništvo može u svoje članstvo kooptirati novog člana. Ne može se kooptirati više od 4 člana predsjedništva u jednom sazivu predsjedništva.
(5) Sabor može opozvati člana predsjedništva većinom svih članova Sabora zbog nezadovoljavajućeg rada u predsjedništvu ili Stranci kao cjelini.
Članak 12.
Nadležnost predsjedništva
U okviru svojih nadležnosti, predsjedništvo, uz ostale poslove predviđene ovim Statutom:
– provodi program Stranke te odluke Sabora;
– utvrđuje prijedlog programa i Statuta Stranke; – vodi poslovanje Stranke, upravlja njenom imovinom, te usvaja financijski plan i završni račun i druga financijska izvješća;
– priprema izborni program te provodi pripreme za izbore na lokalnoj, državnoj i europskoj razini;
– raspravlja o aktualnim političkim temama i donosi političke stavove o njima;
– može dati prijedloge za kandidate na unutarstranačkim te državnim, lokalnim i europskim izborima;
– donosi pravila o unutarstranačkim izborima i predizborima za državne, lokalne i europske izbore;
– na prijedlog koordinatora-supredsjednika, imenuje tajnike Stranke;
– donosi opće akte Stranke ako ovim Statutom nije predviđeno drukčije.
4. ČLANSTVO
Članak 13.
Članom Stranke može postati svaki punoljetni, poslovno sposobni državljanin Republike Hrvatske koji prihvaća njezin statut, program i ciljeve.
Članom Stranke osoba postaje dobrovoljnim potpisivanjem pristupnice i upisom u popis članova, na temelju odluke Predsjedništva o primanju u članstvo.
Članak 14.
Stranka vodi registar članova čiji sadržaj propisuje predsjedništvo. Za registar članova odgovoran je glavni tajnik Stranke.
Popis članova se vodi u elektroničkom obliku i sadrži sljedeće podatke:
– ime i prezime člana;
– OIB;
– datum i mjesto rođenja;
– adresu prebivališta;
– datum pristupanja Stranci;
– datum prestanka članstva u Stranci.
Članak 15.
Prava članova Stranke su:
– biti obaviješten o aktivnostima Stranke;
– sudjelovati u javnim aktivnostima Stranke;
– sudjelovati u odlučivanju na sjednicama Skupštine;
– birati i biti biran u upravna tijela Stranke;
– istupati u javnosti kao član Stranke u skladu s programom i Statutom;
– podnijeti ostavku na članstvo u upravnim tijelima Stranke;
– istupiti iz Stranke.
Članak 16.
Dužnosti članova Stranke su:
– poštivati Statut i Program Stranke;
– djelovati u skladu s odlukama Skupštine Stranke;
– svojim djelovanjem promicati ugled Stranke u javnosti.
Članak 17.
Članovi imaju obavezu plaćati godišnju članarinu.
Iznos mjesečne, tj. godišnje članarine koju je voljan uplaćivati i koja se uplaćuje u principu internetskim plaćanjem na račun Stranke do tromjesečno, određuje svaki član Stranke za sebe, ali ju je dužan onda ispoštovati najmanje do kraja kalendarske godine. Tijekom prosinca član može odrediti novi iznost članarine koji će uplaćivati na račun stranke u sljedećoj kalendarskoj godini u principu e-mailom na elektronskuvadresu tajnika stranke.
Članak 18.
O povredama prava i dužnosti članova Stranke odlučuje Upravni odbor.
Svaki član Stranke ima pravo Predsjedništvu stranke iznijeti pritužbu na rad drugog člana uz obrazloženje i dokaze.
Predsjedništvo u roku 8 dana mora odlučiti o pokretanju postupka.
Ukoliko je postupak pokrenut, Predsjedništvo poziva osobu protiv koje je postupak pokrenut na očitovanje u roku 8 dana od dostave, odnosno upućivanja poziva.
Predsjedništvo mora donijeti odluku o tome je li pritužba osnovana u roku od 30 dana od dana zaprimanja očitovanja, odnosno u roku od 46 dana od dostave, odnosno upućivanja poziva, ukoliko očitovanje nije zaprimljeno.
Ukoliko je pritužba osnovana, Predsjedništvo stranke dužno je izreći disciplinsku mjeru.
Disciplinske mjere su opomena ili isključenje iz Stranke.
Predsjedništvo po koordinatorima supredsjedateljima mora odluku u roku 8 dana od dana donošenja dostaviti osobi koja je pokrenula postupak, te osobi protiv koje je pokrenut postupak.
U slučaju isključenja isključeni član može podnijeti žalbu Saboru stranke u roku 15 dana od primitka odluke.
Sabor stranke mora odlučiti o žalbi u na prvoj sljedećoj sjednici nakon čega je takva odluka konačna.
Do konačnosti odluke, prava i dužnosti člana miruju.
Članak 19.
Članstvo u Stranci prestaje:
– istupanjem na temelju pisane izjave
– brisanjem ukoliko član ne plati članarinu za tekuću godinu do 31.ožujka sljedeće kalendarske godine
– isključenjem, prema postupku predviđenom člankom 16. ovog Statuta.
5. SREDSTVA ZA RAD STRANKE
Članak 20.
Stranka radi osiguravanja svojih političkih ciljeva stječe prihode od članarine, dobrovoljnih priloga (donacija), imovine u svojem vlasništvu, propagandnih materijala, organiziranja stranačkih manifestacija te iz drugih zakonom dopuštenih izvora.
6. PRESTANAK DJELOVANJA STRANKE
Članak 21.
Odluku o prestanku djelovanja Stranke donosi Skupština dvotrećinskom većinom od ukupnog broja članova Skupštine.
Odlukom o prestanku djelovanja Skupština će odlučiti o imovini Stranke.
7. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 22.
Ovaj Statut stupa na snagu i primjenjuje se danom njegova donošenja.
Članak 23.
Ovaj Statut tumači Skupština Stranke, a između dvaju zasjedanja Skupštine, Upravni odbor Stranke.
Članak 24.
Ovaj Statut objavit će se u javnom glasilu »Narodne novine«.
Zagreb, 21. veljače 2021.